Znaczenie rozmowy oraz wsparcia w kontekście wychowania dziecka

Narodziny dziecka to dla większości z nas prawdziwe szczęście i całkowita zmiana swojego życia. Od tego momentu poświęcamy się całkowicie swojemu dziecku, rezygnujemy często ze swoich różnych aktywności, a także szczególnie zaczynamy dbać o zdrowie, prawidłowy rozwój i edukację swojego potomka. Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważne są te kwestie, zwłaszcza na wczesnych etapach życia człowieka, kiedy to dziecko jest najbardziej na nie podatne. Pojęcia takie jak wsparcie, kochanie czy rozmowa są niezmiernie ważne rzecz jasna na każdym etapie życia, natomiast to właśnie w początkowych latach życia, są one najważniejsze.
Zaczynając od rozmowy, jest ona, można powiedzieć nawet, swego rodzaju lekarstwem na wszelkie problemy na tle psychicznym.

Otóż chodzi tutaj o to, iż na ogólny stan zdrowia człowieka składa się jego zdrowie fizyczne, ale również zdrowie psychiczne, o czym niestety często zapominamy. Rozmowa jest więc rozwiązaniem, które jest idealne w przypadku wielu dylematów, konfliktów i problemów natury psychicznej. Możemy już nawet po sobie samych zauważyć, że po rozmowie z kimś czujemy się zwykle o wiele lepiej niż przed nią, zwłaszcza kiedy zmagamy się z jakimiś negatywnymi myślami. Rozmowa jest bardzo ważna zwłaszcza przy edukacji kilkuletnich dzieci, gdyż tak naprawdę to w dużej mierze dzięki niej właśnie się uczą i przyswajają ogrom wiedzy, oczywiście całkiem nieświadomie. Przede wszystkim podczas rozmowy dzieci poznają poszczególne słowa i ich znaczenie i uczą się umówić. Kiedy już natomiast opanują sztukę mowy i rozumienia słów ze słuchu, pobierają wiedzę ze słów, które w ich kierunku wypowiadamy. To właśnie dlatego tak ważne jest, by nie mówić w stosunku do dzieci w sposób agresywny i negatywny, a zawsze wyrażać się do nich spokojnie, łagodnie i przyjaźnie, z dobrym nastawieniem i otwarciem w tonie głosu.


Wsparcie jest kolejną bardzo istotną kwestią, którą powinniśmy zapewniać każdemu spośród swoich bliskich, jednak zapewnianie wsparcia dzieciom jest szczególnie ważne, gdyż bez niego dziecko może czuć się, prosto mówiąc, zagubione w swoim świecie. Bez wsparcia dziecko może mieć problemy z przyswajaniem wiedzy, zawiązywaniem kontaktów międzyludzkich czy po prostu nawet z codziennym funkcjonowaniem. Wsparcie więc daje ogromną siłę i motywację, o czym powinniśmy zawsze pamiętać i wykorzystywać to, jak najbardziej.


Każdy rodzic kocha swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej. Jest to sprawa tak istotna, iż nawet nie trzeba byłoby o niej wspominać. Mimo wszystko jednak warto sobie o niej przypominać, gdyż niekiedy wydaje się to dla nas wręcz zbyt oczywiste. Możemy myśleć, że przecież dziecko wie, że je kochamy, dlatego nie ma potrzeby tej miłości wyrażać. Nic bardziej mylnego. Dziecko potrzebuje bardzo miłości wyrażanej za pomocą słów lub czynów. Oczywiście nawet nie zdaje sobie ono z tego sprawy, jednak jest to bardzo silna potrzeba, którą odczuwa każdy młody człowiek w stosunku do swoich bliskich. Rodzice powinni więc zapewniać dziecku jak najwięcej miłości i wyrażać ją głównie za pomocą swojego zachowania, poprzez na przykład otwarcie na problemy dziecka czy wspieranie go w codziennych czynnościach.