Podwyższone ciśnienie krwi

Za wysokie ciśnienie krwi dotyka coraz większej części populacji. Według naukowców w ciągu ostatnich 40 lat liczba osób cierpiących na tę dolegliwość podwoiła się. Jest to poważny problem i wielu ludzi zamartwia z tego powodu. W końcu wszyscy chcemy być zdrowi i cieszyć się długim życiem.
Jednocześnie zbyt często pijemy za dużo kawy i alkoholu, za bardzo się stresujemy, czy za niezdrowo się odżywiamy. Nie myślimy o mierzeniu tego parametru i jest to duży błąd, bo możemy nawet nie wiedzieć, że mamy podwyższone ciśnienie krwi. Objawy to przede wszystkim: wszelkie przewlekłe bóle głowy (zwłaszcza te tępe, przypominające ucisk), zawroty głowy, problemy ze snem, chroniczne zmęczenie, duszność, nerwowość, krwawienia z nosa, niepokojące problemy z sercem (łomotanie, poczucie ucisku albo ciasnoty w tym rejonie). Przewlekły stres w pracy i w domu może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tych dolegliwości, więc często je lekceważymy. Myślimy, że miną, gdy nasza sytuacja życiowa się unormuje.
Tymczasem dieta i ćwiczenia mogą pomóc załagodzić objawy, ale musimy wdrożyć je w krótkim czasie. Dlatego jeśli zauważymy u siebie te niepokojące objawy, warto skontrolować poziom ciśnienia, czy nie przekracza obowiązującej normy.
Niestety, bardzo często pacjenci dowiadują się od lekarzy, że cierpią na nadciśnienie zbyt późno. Są wtedy zaskoczeni i zawstydzeni. A przecież mogli to przewidzieć, zważając na ich tryb życia. Stale podwyższone ciśnienie tętnicze krwi może na dłuższą metę powodować różne choroby, takie jak: choroba serca, przewlekła niewydolność nerek i wreszcie zawał serca. W rezultacie ciągłe zawyżenie tego parametru może prowadzić do śmierci, jeśli je zlekceważymy.
Dlatego warto zrobić badanie. Za wysokie ciśnienie tętnicze to oznaka, że czas zmienić styl życia – zacząć jeść zdrowiej i zrezygnować z używek. W końcu stawką są nasze serce i nerki. Zatem już dziś zacznijmy się regularnie badać i przejdźmy na nowy sposób odżywiania, aby podwyższone ciśnienie nam nie dokuczało. W ten sposób możemy zachować zdrowie na długie lata.

One thought on “Podwyższone ciśnienie krwi

  1. Bardzo niebezpieczna dolegliwość, szczególnie podczas stresu, lub nerwów. Dopiero przepisane przez lekarza leki pomogły mi w regulacji ciśnienia krwi.

Comments are closed.