Pięć aspektów zdrowego stylu życia

Yerbamate jest napojem niesamowicie magicznym. Może to potwierdzić Piotrek, który za każdym razem, gdy pije yerbę mówi: yerbamate to magia, takiego eliksiru to by nawet Harry Potter nie wyczarował. Może być to prawdą, wszak chyba nikt nigdy nie widział Harrego delektującego się yerbą. W przypadku Piotrka spożywanie yerby wpisuje się w szerszy kontekst zwany zdrowym stylem życia, polegającym na codziennym przebyciu biegiem pięciu kilometrów, dbaniu o dobrą dietę oraz wysypianiu się.

Zdrowy styl życia niejedno ma imię. Oto kilka z nich.

– Sport. Podobno to zdrowie. I ładna sylwetka w gratisie dzięki niemu może się trafić. Czy już masz pomysł na sport, który mógłbyś uprawiać? Nasz bohater, Piotrek pijący yerbamatę, uprawia bieganie. Mówi, że zainspirował się migawkami ze sportowego kanału telewizyjnego „Eurosport”.

– Śmiech. To też podobno zdrowie. Zdrowie i, jak zapewniają naukowcy, dłuższe życie. Czy masz już wykupione bilety do kina na jakąś dobrą komedię? Piotrek ma już od dwóch tygodni. A teraz ogląda Monty Pythona na You Tube i tarza się po podłodze ze śmiechu wprawiając mięśnie brzucha w taki ruch, że jutro pewnie będzie miał w nich zakwasy.

– Zdrowe jedzenie – czyli włączamy światła mijania i szerokim łukiem wymijamy fastfoody – miejsca gdzie bez najmniejszych oporów podają śmieciowe jedzenie. Śmieciowe, czyli takie, w którym nie ma jedzenia w ogóle prawie. Same rozdrabniacze, rozcieńczacze, glutaminian sodu i syrop glukozowo – fruktozowy. Piotrek na swojej mapie miasta zaznaczył fastfoody, jako miejsca zakazane. Na czarną listę je wpisał.

Strawa to nie tylko chlebek pełnoziarnisty, tuńczyk, tudzież sałatka rybna – ulubione potrawy Piotrka. Strawa może też być duchowa. Karmienie się pozytywnymi treściami przywoła ducha spokoju, który w nas wstąpi. Piotrek czyta o ludziach czynu, czyli o takich, co Atlantyk kajakiem przepłynęli, stworzyli pierwszą w Polsce paralotnię albo o takich, co energicznie działają na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Ostatnio nawet się zainspirował jednym człowiekiem, który przebiegł Polskę od morza do Tatr po to, żeby zrobić zbiórkę na niepełnosprawne dzieci. Obecnie przygotowuje się do podobnego biegu.

– Sen. Wysypianie się to klucz do dobrego samopoczucia. Lepiej go nie zgubić, bo takiego klucza żaden ślusarz nie dorobi. Wtedy nici z jasnego umysłu, kreatywności i prężności oraz skuteczności w działaniu. Trudno działać prężnie i skutecznie, kiedy cała energia jest skierowana na myśli o wygodnym łóżku.

Podsumowując, na zdrowy styl życia składają się między innymi:

• Sport
• Śmiech
• Zdrowe jedzenie
• Zdrowy sen
O te cztery rzeczy trzeba dbać według specjalistów. Piotrek się z tym zgadza, jednak Piotrek dorzuca do tych czterech rzeczy jeszcze piątą. Ten piąty składnik, bez którego zdrowy styl życia według Piotrka nie byłby możliwy to:
Pod ręką zawsze musi być kubek yerbamate.

One thought on “Pięć aspektów zdrowego stylu życia

  1. Dodałabym jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie kontakt z naturą, który jest pomijany w aspekcie zdrowego stylu życia. Hałas, brak roślin źle na nas wpływa.

Comments are closed.