Jak zacząć zdrowo się odżywiać? 5 prostych zasad.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania są proste i powszechnie znane, a jednak dla większości z nas stanowią niemały kłopot. Dlaczego tak trudno się do nich stosować i coraz więcej osób ma problem z nadwagą, a w konsekwencji również ze zdrowiem?

Niestety żyjemy coraz szybciej i nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków. Często zdarza się, że brak nam chwili na zjedzenie posiłku w ciągu dnia. Wieczorem wkładamy na talerz wszystko co znajdziemy w lodówce lub odgrzewamy mrożoną pizzę i fundujemy sobie nocną niestrawność. Przez to źle śpimy, gorzej znosimy stres, organizm nie funkcjonuje prawidłowo, częściej chorujemy. Koło się zamyka, kilogramów przybywa, a my jesteśmy coraz bardziej nieszczęśliwi. Chyba większość z nas miała taki okres w życiu…

Jakiś czas temu udowodniono obecność uzależnień pokarmowych, poważnych w skutkach ze względu na upośledzanie funkcji organizmu oraz zwiększenie masy ciała. W młodości możemy jeść to na co mamy ochotę nawet w nocnych godzinach. Nie ma to najczęściej negatywnego wpływu na wagę i wygląd. Z biegiem lat, aby dobrze się czuć i nie generować zbędnego tłuszczyku musimy zwracać uwagę na to co jemy, powiedzieć stop niekontrolowanym posiłkom!

Zdrowe odżywianie najlepiej rozpocząć metodą małych kroków. Powinniśmy stosować się do najważniejszych reguł zrównoważonej diety:

1) 5-6 posiłków dziennie.
Należy jeść 3 główne posiłki plus 2-3 przekąski, zawsze o stałych porach. Dobrze jest przygotować żywność już wieczorem i zapakować w pojemniki. Wprowadzenie lunch boxów do pracy sprawia, że jemy urozmaicone posiłki w odpowiednich odstępach czasowych i nie mamy sytuacji kryzysowych, kiedy głodni sięgamy po słodycze lub fast food.
2) Rezygnacja z niezdrowych produktów.
Najlepiej jak od razu zrobimy porządki w szafkach i pozbędziemy się gotowych słodyczy, słonych przekąsek, przetworzonych produktów, białego pieczywa.
3) Spożywanie dużej ilości nieprzetworzonych artykułów.
Wybierajmy warzywa, owoce, kasze, ryż, płatki, makaron razowy, nabiał itp. Wszystko konsumujmy surowe, gotowane lub pieczone. Wystrzegajmy się potraw wymagających smażenie w głębokim tłuszczu.
4) Ograniczanie spożycia alkoholu.
Napoje z procentami zawierają sporo nadprogramowych kalorii, których z reguły nie wliczamy do dziennego bilansu. Warto również pomyśleć o negatywnym wpływie trunków na nasze zdrowie.
5) Nawadnianie:
Najlepiej wybierać dużą ilość wody, a także herbaty ziołowe, zielone i czerwone. Pijmy minimum 2 litry płynów dziennie. Można skorzystać z przydatnych aplikacji liczących litry i przypominających kolejnej porcji.

Już w pierwszym miesiącu zmiany jadłospisu możemy zaobserwować duże przemiany w organizmie: niższą wagę ciała, mniejsze obwody i lepsze samopoczucie. Zdrowa dieta powinna być uzupełniona odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną, która jeszcze przyspieszy metamorfozę oraz pomoże nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zdrowie.

One thought on “Jak zacząć zdrowo się odżywiać? 5 prostych zasad.

  1. Co do 5-6 posiłków dziennie to bym dodał, że nie muszą to być innego posiłki za każdym razem, które należy indywidualnie przygotowywać. Można zrobić jedno wielkie danie i podzielić je na 5-6 porcji.

Comments are closed.